The Berkeley Video & Film Festival 2005

Home

2005 Festival Info

2005 Schedule

2005 Awards

2006 Entry Form

2004 Festival Info

2004 Awards

2004 Schedule

2004 Press Reviews

2003 Press Reviews

2003 Festival Info

2003 Schedule

2003 Awards

2002 Festival Info

2002 Schedule

2002 Awards

2001 Awards

2001 Reviews

Archives

Become a Sponsor

East Bay Media Center

Contact Us

BERKELEY VIDEO & FILM FESTIVAL 2005

PROGRAM SCHEDULE

Friday, October 28, 2005

7:00pm - Filmmakers Reception

8:00pm - Awards Presentation

8:45pm - Premiere Screenings

8:45pm - "Rain" - Rachel Weiler - Young Producer - 2:48

8:48pm - "The Good The Bad and The Beautiful" - Matt Knudsen - Music Video - 5:45

8:54pm - "Learning to Try" - Diane Jones - Animation - 3:45

8:58pm - "Oakland Raider Parking Lot" - Jason Blalock - Documentary - 23:00

9:21pm - "Winning the Peace" - Eli Akira Kaufman - Student Filmmaker - 18:00

9:39pm - "Apartment 202" - Kelleth Chinn - Feature - 86:00

Saturday, October 29, 2005

1:00pm - Matinee Screenings

1:00pm - "Infrared" - Alan Ransil - Young Producer - 2:30

1:03pm - "Polar Bears of the Canadian Arctic" - Fred Heiman - Educational - 25:00

1:28pm - "Jack and Middy Retire" - Chelsea Walton - Animation - 4:30

1:33pm - "The Pursuit of Pleasure" - Maryanne Galvin - Documentary - 52:00

2:25pm - "From a Silk Cocoon" - Satsuki Ina - Documentary - 59:00

3:24pm - "Girl with Bad Luck" - Mischa Minkler-Green - Young Producer - 4:30

3:30pm - "Anthony in the Key of B" - Ethan Kuperberg - Young Producer - 20:00

3:34pm - "Bee Goldin" - Ryan Silveira - Student Filmmaker - 3:51

3:53pm - "Soshi" - Caz McIntee - Experimental - 19:00

4:12pm - "Vitiligo" - James Stranahan - Animation - 20:00

4:32pm - "Before I Go" - Heiko Hahn - Germany - Short Feature - 22:00

4:54pm - "Subway" - Mark Mamalakis - Experimental - 6:12

5:01pm - "Earth and Moon in Love" - David Finkelstein - Experimental - 21:00

5:22pm - "The Tip" - Sage Drake & John Westernoff - Comedy - 13:30


5:36pm - Intermission

5:55pm - Evening Screenings

5:55pm - "Dear Mr. President: Republican National Convention Protests in NYC" - Phil Gorn - Documentary - 8:00

6:03pm - "Beyond the Wall" - Gorham Kindem - Documentary - 60:00

7:03pm - "America The Beautiful" - John Cannizzaro -Animation - 7:15

7:11pm - "Bwiti" - Joel Lawrence Holzman - Ethnographic - 5:00

7:16pm - "One Man's Treasure" - R.G. Shalhoub - Ethnographic - 30:00

7:46pm - "Liver-Colored Dew" - Peter Bolte - Experimental - 6:00

7:52pm - "Fountain of Youth" - Luis "Fountain of Youth" Ramos Louie, Louie - Documentary - 6:00

7:58pm - "Contend" - Gerson Sanginitto - Student Filmmaker - 11:00

8:09pm - "Integrated Presence" - Geer DuBois - Animation - 2:17

8:12pm - "Carhenge: Genius or Junk" - David Liban - Documentary - 29:00

8:41pm - "What is Funny?" - Teo Guardino - Short Feature - 7:00

8:48pm - "Induction" - Elan Glasser - Student Filmmaker - 13:00

9:01pm - "Weights and Measures" - Tom Toro - Student Filmmaker - 7:00

9:08pm - "Soldier of God" - Mir Bahmanyar - Feature - 94:00

10:42pm - "Interlude" - Christopher Hlas - Student Filmmaker - 12:00

10:54pm - "Hello, Goodbye" - Jerry Sangiuliano - Experimental- 7:23

11:02pm - "Winter Sea" - Erika Tasini - Short Feature - 25:00

11:27pm - "Arts of Forgetting" - Carol Vernallis - Music Video - 6:00

Sunday, October 30, 2005

1:00pm - Matinee Screenings

1:00pm - "The Stand-Up Physicist: Why Quantum Mechanics is Weird" - Douglas B. Sweetser - Educational - 27:00

1:27pm - "How The Elephant Got Big Ears" - Richard Randell - Animation - 7:30

1:35pm - "Long Live Tai O" - Chan Wai Tong - Documentary - 22:00

1:57pm - "Jogo Perigoso" - Diallo Jeffery - Student Filmmaker - 5:35

2:03pm - "Musica Dos Mestres Vol.1" - Bira Almeida - Arts - 40:00

2:43pm - "Video Out" - Paul Vlachos/Meredith Finkelstein - Documentary - 83:00

4:06pm - "Homeland: Four Portraits of Native Action" - Roberta Grossman - Documentary - 88:00


5:34pm - Intermission

5:55pm - Evening Screenings

5:55pm - "Hot Afternoons have been in Montana" - Ken Kimmelman - Arts - 15:30

6:11pm - "Street-Game" - Jessica Iapino - Italy - Arts - 3:20

6:15pm - "A Tour of Bruce's Colon" - Bruce Bortin - Experimental - 10:35

6:26pm - "Dell Hell" - Neil Ira Needleman - Experimental - 17:00

6:43pm - "Snafu" - Brett Weiner - Student Filmmaker - 24:00

7:07pm - "Sun After Darkness" - Tomoe Umeda - Short Feature - 15:00

7:22pm - "OSANPO (Strolling Along)" - Akira Matsuda - Short Feature - 49:00

8:11pm - "Zoom Suit" - John Taddeo - Animation -9:00

8:20pm - "Welcome to September" - Pattie Kelly - Feature - 89:00

9:49pm - "V.O." - Peter Bolte - Short Feature -14:00

10:03pm - "Night of the Chupacabra" - Ted Rivera - Feature - 89:00


*Please note that there could be some minor shifts in the screening times due to the continuous screening schedule; i.e. a certain screening could start a minute earlier or a minute later than the printed time. Thank you.


Home | 2005 Festival Info | 2005 Schedule | 2005 Awards | 2006 Entry Form | 2004 Festival Info | 2004 Awards | 2004 Schedule | 2004 Press Reviews | 2003 Festival Info | 2003 Schedule | 2003 Awards
2002 Festival Info | 2002 Schedule | 2002 Awards | 2001 Awards | 2001 Reviews | Archives |
Become a Sponsor | East Bay Media Center | Contact Us
2005 East Bay Media Center